המסע לאתיופיה - 2017

"למשלחת יצאו 15 בני ובנות נוער שעושים היום שנת שירות בשומר הצעיר ובבתי נחשונים. חלק מהמשתתפים הם יוצאי אתיופיה וחלקם לא. המפגש הזה יצר חוויה מיוחדת במינה. היה תהליך מדהים של חיבור לשורשים האישיים והיהודיים לכל חברי הקבוצה. היה מדהים לשמוע חניכה יוצאת אתיופיה אומרת במהלך המסע "עכשיו אני מבינה שיש לי במה להתגאות, שיש לי שורשים מדהימים ואני צריכה להיות גאה בזה. ועכשיו אני רוצה להעביר את זה הלאה" ולצידה חניכה חצי עירקית חצי אשכנזייה אומרת בהתרגשות מהולה בבכי: "הכרתי את הסיפור של יהודי אתיופיה. אבל עכשיו אני מרגישה שזה שלי, חלק ממני מהעם שלי. ואני מרגישה עכשיו יותר מחוברת לזהות היהודית שלי ומרגישה גאה להיות חלק המעם היהודי עם מורשת כל כך מיוחדת באתיופיה. ועכשיו גם אני רוצה לברר על השורשים האישיים שלי. אני יודעת המון על הצד האשכנזי במשפחה אבל לא יודעת בכלל על הצד העירקי" שתי החניכות האלה מתמצתות את מטרות המסע הזה. חיבור אישי של כולם לסיפור של ביתא ישראל וחיבור לעצמם, לשורשים של כולם. במהלך המסע חקרנו וגילינו את הסיפור של ביתא ישראל. למדנו על החיים באתיופיה, על הכמיהה לירושלים ועל העליה החלוצית ומעוררת ההשראה לישראל דרך סודן. למדנו על המנהיגים האמצים של העליה והתמלאנו בהשראה. את המסע הדריכו עמרם אקלום, ובני פקדו הנהדרים והמעולים. הסיסמא של המסע הייתה: "המשלחת השומרית לאתיופיה- מרחיבים את האתוס הציוני" כל החניכים חזרו עם רצון עז לעשות פעולה במציאות, לספר ולהרחיב את סיפור העליה מעורר ההשראה של ביתא ישראל. עוד חודש נקיים סמינר בנושא "יציאה לפעולה" במהלך הסמינר אנחנו נדבר על העשייה ועל מה שאנחנו רוצים להביא לתנועה ולחברה מתוך המסע הזה."

~ גלית פיין, בוגרת השומר הצעיר, על המשלחת לאתיופיה


בינואר 2017, יצאה משלחת משולבת של קומונרים וקומונריות מהשומר הצעיר ובתי הנוער נחשונים למסע בעקבות הקהילה היהודית-ציונית האתיופית. לבקר באתרים היסטוריים, לחוות את התרבות וללמוד את סיפור העלייה האתיופית דרך העיניים. קטעים מתוך יומן המסע של חברי המשלחת:

עוד

יום 1+2: "המסע יצא לדרך. ביקרנו במוזיאון הטרור האדום בו שמענו על התקופה הקומוניסיטית באתיופיה. למדנו שגם פה היו אנשים צעירים שנלחמו בטרור למען שווין ועתיד טוב יותר. טסנו לבהר דר שם הסתובבנו בשוק ותיצפתנו על אגם טנא היפיפה. אנחנו עדיין מסתגלים, אך מצפים מאוד לשאר השבוע."

יום 3: "התחלנו את הבוקר מוקדם מאוד בביקור בטיס אבאי, מקורות הנילוס הכחול. טיילנו בנופים עוצרי נשימה, שיחקנו כדורגל עם חברים ושמענו את סיפור העלייה של בני פיקדו - סיפור מעורר השראה על גבורה אמונה והמשמעות האמיתית של להיות חלק מהחברה הישראלית. ולבסוף שמענו הרצאה מרתקת של עמרם אקלום על תחילתה של יהדות אתיופיה."

יום 4: "ביקרנו בכפר שיתופי ייחודי באתיופיה; אוורה אמבה. הכפר דוגל בשוויון מגדרי ושיוויון מעמדי ופועל במסגרת שיתופית- ממש כמונו! לאחר מכן הגענו לגונדר ושמענו עוד על סיפור העלייה לארץ."

יום 5: "מנסים להגדיר תחושות עזות ביום החשוב הזה במסע. הרבה התרגשות הייתה היום. עצב, שמחה, תחושת גאווה וכבוד.
ביקרנו באמבובר, הכפר המרכזי של יהדות אתיופיה, שמענו בבית הכנסת המשוחזר על סיפורו המדהים של פרדה אקלום מפי עמרם אחיו ועל מנהיגים נוספים המייצגים את סיפורה מעורר ההשראה של קהילה בת 2000 שנה שמחרפת את נפשה בכדי להגיע לירושלים. וכמו כן זכרנו ובכינו על אלו שלא זכו להגיע.
עלינו על הר הסיגד ובו חשבנו כל אחד על המסע אישי של משפחתו לירושלים, אף עין לא נשארה יבשה.
ביקרנו בבית שבו גרו בעבר משפחתה של אחת הקומונריות וחלקנו חווינו זו גם כנקודה משמעותית בהיסטוריה המשפחתית האישית. סיימנו בהדלקת נרות חגיגית וקבלת שבת מרגשת. ובאווירת החג וציונו אנו מבינים שניסים קורים אבל חלק מהניסים הם המעשים והבחירות של אנשים אמיצים ותפקידנו להשמיע את סיפורם."

יום 6: "עברה עלינו שבת מאוד מיוחדת בגונדר. ביקרנו בבית הכנסת של המרכז הקהילתי של יהודי גונדר בו ממתינים כ-6000 יהודים לעלות ארצה. השתתפנו בתפילה ושיחקנו עם הילדים ובעיקר מאוד נהנו.
לאחר מכן שמענו הרצאה מעמרם על זרע ביתא ישראל הממתינים לעלייה ועל מצבם הייחודי והמורכב. עברנו פעולה בנושא המאבק בישראל להעלאת אותם אנשים ושמענו הרצאה על המנהגים האתיופים מפי בני. קיבלנו את השנה החדשה במסיבה אתיופית מסורתית ובחגיגות הנוביגוד והרמנו כוסית לחיי שנה בה נוכל להסתכל על כל הערב רב הזה כחברה אחת שמצליחה להכיל ולהוקיר את השונויות בתוכה."

יום 7: "ביקרנו בבית העלמין היהודי בוולקה. שם קיימנו טקס לזכר כל אותם אנשים שלא זכו להגשים את החלום ולהגיע לישראל.
בטקס מרגש הקריאו חברי הקבוצה קטעים שכתבו בעצמם וכולנו התמלאנו בצמרמורות כששרנו "להיות עם חופשי בארצנו" שם, במקום הזה, איפה שקבורים כל אותם אנשים שלא זכו להגיע לציון. בהמשך היום הגענו לאדיס אבבה ובערב קיימנו ארוחת ערב חגיגית. חברי הקבוצה שיתפו בהתרגשות את החוויה שלהם במסע והודנו כולנו מקרב לב על ההזדמנות לקחת חלק במשלחת החלוצית זאת."

פחות