המכינה הקדם צבאית ע"ש חביבה רייק הוקמה בשנת תשע"ז בכדי להיות חממה למנהיגות לנערים ונערות, ולהוות את השלב הראשון בהובלת החברה הישראלית. מטרת המכינה היא שחניכיה יצאו לשירות בצבא מתוך שליחות עמוקה להגן על גבולות המדינה, לצד האמונה באהבת האדם באשר הוא אדם וחוסר סובלנות לגילויי גזענות או אפליה. החניכים יראו בשירות ובפיקוד הצבאי שלב ראשון בשליחות לבניית החברה הישראלית ומוסדותיה הדמוקרטיים.


הכנה לצה"ל

במסגרת המכינה מתקיימת הכנה לצה"ל תוך שימת דגש על הפן הפיזי ועל הכשרה ערכית ומוסרית. ההכנות כוללות מפגש עם מפקדים/ות, היכרות עם דילמות שעולות בשירות ובניית החוסן האישי להתמודדות ולהובלה בו, לצד קיום פעילות ספורטיבית.

משימה

חלק מרכזי ביסודות המכינה הינו קיום משימה חינוכית. במהלך השנה פועלים החניכים עם ילדים ובני נוער במסגרות חינוך שונות ותורמים את חלקם לחינוך ועיצוב דור העתיד במדינה.חיי קבוצה

חיי קבוצה הינם עוגן חשוב במכינה. לאורך השבוע חיים יחד, מנהלים את משק הבית, יוצרים תרבות עצמאית ולומדים כיצד להיות חלק מחברה אוטונומית שאחראית על כל תחומי החיים.למידה

הלמידה במכינה מתקיימת סביב עולמות תוכן מגוונים ומפתחת את החניכים להיות לומדים עצמאיים. דרך הרצאות, לימוד בקבוצות קטנות, סיורים, טיולים, סדנאות שטח ועוד - מתעסקים החניכים בשאלות מוסריות ומגבשים תפיסת עולם.

| ייחודיות המכינה

יהדות מגוונת - חשיפה לציונות וליהדות על שלל גווניה העדתיים, זרמיים ואמוניים, תוך
היכרות עם דמויות, טקסטים ואירועים חדשים, והכנסתם אל הקאנון היהודי-ציוני-חלוצי כחלק ממלאכת החידוש, התיקון והמדרש.
• למידה של עולמות תוכן מגוונים: ציונות, הומניסטיקה, יהדות, פמיניזם, כלכלה וחברה, פילוסופיה, המפגש היהודי-ערבי, ספרות ועוד.
שוויון בין המינים - מעבר בתהליך זהותי וחברתי משמעותי בשדה התוכן של פמיניזם, חשיפה לעולם תוכן חדש ופורץ דרך שבסופו ייראו עצמם נושאים ושליחים של תוכן זה בחברה הישראלית בכלל, ובפרט בעולם המכינות הקדם צבאיות.
רב-תרבותיות - היכרות עם כלל הזרמים, העדות והאוכלוסיות הקיימות בחברה הישראלית
התנדבות בקהילה - חינוך אישי של בני ובנות נוער והיכרות עם מגוון התושבים המיוחד שקיים במועצה האזורית מנשה: קיבוצים, מושבים וכפרים ערביים דרך השתלבות במסגרות חינוכיות שונות ובהובלת פעילות קהילתית.
חיי קבוצה אוטונומיים - עצמאות והובלה עצמית של הקבוצה.

| דמותה ופועלה של חביבה רייק

חביבה רייק הינה דמות חשובה בתולדות היישוב היהודי. כבר בגיל צעיר הצטרפה לתנועת
השומר הצעיר בסלובקיה בה שימשה כמדריכה, ראשת קן ואחראית על העלייה לארץ. רייק עלתה לארץ ערב מלחמת העולם השנייה ב-1939 והצטרפה לקיבוץ מענית, שם בחרה לעבוד בעבודות שנחשבו אז כעבודות לגברים בלבד - במחצבה ובפרדס. בנוסף, ריכזה בכרכור סניף של ארגון אימהות עובדות.
ב-1942 התנדבה חביבה רייק לפלמ"ח, עברה קורס מ"כים ולאחריו הצטרפה לקבוצת "צנחני היישוב" שייועדו לצנוח מעבר לקווי האויב הנאצי. ב-44 נחתה בסלובקיה ועסקה במשך חודשיים בארגון הטיפול הכולל באלפי הפליטים היהודיים באזור ובהצלתם מידי הנאצים. לאחר הסתערות גרמנית על המחנה אותו ארגנה, נלקחה בשבי הגרמני והוצאה להורג יחד עם 250 יהודים נוספים.
הערכים אותם הגשימה חביבה לאורך חיה הקצרים, התגייסות למען צרכי הכלל, תפיסה מגדרית חלוצית, ציונות ואהבת הארץ ונכונות להילחם ולשלם מחיר אישית עבור אמונותיה, הינם ערכים אשר עומדים לנגד עיננו בחינוך תלמידי ותלמידות המכינה והם שהובילו אותנו לבחור לקרוא למכינה על שמה.